Co nowego w Gnome 45 Beta

Od dzisiaj Gnome 45 Beta został udostępniony do publicznych testów. Jakie zmiany zawiera?

Dziś Projekt GNOME ogłosił wydanie i dostępność publicznych testów wersji beta kolejnej serii środowiska graficznego GNOME 45, której premiera. planowana jest na koniec września 2023 roku.

Rozwinięcie tej serii wersji beta, po wydaniu alfa nastąpiło zaledwie pięć tygodni temu. Jednakże różnorodne ulepszenia zrobiły już wrażenie, szczególnie w przypadku kluczowego elementu - aplikacji GNOME Control Center (Ustawienia). Ta aplikacja odgrywa ważną rolę i jest jednym z centralnych punktów zarządzania systemem.

Nowa wersja  Centrum sterowania GNOME, jest pełna poprawek dotyczących wycieków pamięci oraz korekt etykiet dostępności, prezentuje również innowacyjne porty wielowierszowych ustawień, które teraz są dostępne w nowym widżecie AdwSwitchRow.

Jednym z ciekawych aspektów aplikacji Ustawienia w wersji beta GNOME 45 jest zreorganizowany panel Privacy. Ten panel gromadzi teraz wszystkie podpanele w jednej kategorii, co przyczynia się do większej przejrzystości interfejsu. Również panel Informacje przeszedł restrukturyzację, stając się bardziej zwięzły. Nowe opisy w panelu Data i godzina pozwalają lepiej zrozumieć nowe opcje dotyczące "Zegara i kalendarza". Ponadto, wprowadzony został baner sygnalizujący tryb offline w panelu Konta online. To ma pomóc użytkownikom uniknąć tworzenia nowych kont, gdy system nie jest podłączony do Internetu.

Projekt GNOME wierzy, że ta seria środowisk graficznych GNOME 45 wnosi znaczące ulepszenia, dostosowując się do potrzeb współczesnych użytkowników. Zainteresowani mogą już teraz wypróbować betę i podzielić się swoimi opiniami, przyczyniając się do końcowego udoskonalenia tej oczekiwanej wersji.